برای دریافت اخبار هفتگی عضو شوید

آشپزخانه‌ی مونته سوری در زندگی واقعی

با قوی‌تر شدن دست کودک‌ها و توانایی آن‌ها در حمل وسایل هنگام راه رفتن، باز کردن دستگیره‌ها و بیرون کشیدن کشوها، کلی کار در خانه وجود دارد که می‌توان از کمک کودکان برای انجام دادن آن‌ها استفاده کرد. دعوت از کودکان برای همکاری در کارهای خانه ممکن است برای آن دسته از پدر و مادرهایی که مرتب و منظم بودن خانه اهمیت زیادی می‌دهند، کمی نگران کننده باشد، اما استفاده از فرصت‌هایی که بتوان در آن‌ها از کمک کودکان استفاده کرد به رشد اعتمادبه‌نفس و استقلال شخصیت آن‌ها کمک خواهد کرد.

در ادامه برخی از تجربه‌های خانواده‌های عضو در رومونتی در کمک گرفتن از کودک‌ها در کارهای آشپزخانه را با شما به اشتراک می‌گذاریم:

ایده‌هایی برای آشپزخانه‌ی مونته سوری؛

توجه داشته باشید که وسایل استفاده شده در این تصاویر هیچ کدام اسباب‌بازی نیستند و مونته سوری خانواده‌ها را تشویق می‌کند تا برای این کار از لوازم واقعی استفاده کنند.

Montessori Kitchen Ideas for Increasing Independence

یک راهنمای ساده‌ی دیداری به این کودک کمک می‌کند تا مطمئن شود که لیوان‌ها را درست سر جایشان گذاشته است.

جایی برای هر وسیله‌ای و هر وسیله‌ای سر جای خودش؛

استفاده از کابنیتی کوتاه که قد کودک به آن برسد، اعتمادبه‌نفس کودک را برای انجام فعالیت‌ها بیشتر می‌کند، در چنین شرایطی شما در کارهای زیر می‌توانید از فرزندتان کمک بگیرید:

  • قرار دادن ظرف‌ها سر جایشان؛
  • در آوردن ظرف‌ها از ماشین ظرف‌شویی و قرار دادن آن‌ها در جای مخصوصشان؛
  • آماده کردن محل غذا خوردن کودک توسط خود او؛
  • آب ریختن در فنجان؛

لوازمی که می‌توانید از آن‌ها در آشپزخانه‌ی مونته سوری برای خردسالان استفاده کنید:

  • یک پارچ آب کوچک؛
  • فنجان؛
  • بشقاب؛
  • قاشق و چنگال؛
  • دستمال سفره؛
  • دستمال صورت؛

خیلی از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند تنها یکی از موارد بالا را برای فرزندشان تهیه کنند تا تمیز کردن، خشک کردن و جا دادن وسایل برای کودک راحت‌تر شود و به یک عادت روزانه تبدیل شود.

پیشنهاد رومونتی: یک ابر و دستمال حوله‌ای در اختیار کودک بگذارید تا ترس او از ریختن غذا از بین برود. به هر حال این مسأله اتفاق خواهد افتاد و ما می‌توانیم با تمیز کردن خونسردانه‌ی محل ریختن غذا به الگویی برای فرزندمان تبدیل شویم. مونته سوری به ما می‌آموزد که تلاش کودک برای ریختن آب در لیوان را تحسین کنیم، حتی اگر آن‌ها این کار را در حد کمالش انجام ندهند. ما می‌خواهیم تا کودک از عضلاتش استفاده کند، پارچ را به لیوان نزدیک کند، حواسش به پر شدن لیوان باشد و خودش آب‌هایی که بیرون می‌ریزد را با دستمال خشک کند.

استفاده از خوراکی‌های سالم در محلی که دست کودک به آن برسد نیز برای بعضی از خانواده‌ها کاربرد داشته است. البته بعضی از خانواده‌ها هم طرفدار این روش نیستند چون نگرانند دسترسی نامحدود کودک به خوراکی تعادل وعده‌های غذای روزانه‌ی او را بر هم بزند. ما در رومونتی پیشنهاد می‌کنیم تا برای رفع این نگرانی خوراکی‌ها را در اندازه‌های محدود در اختیار کودک بگذارید.

در این تصویر یک آشپزخانه‌ی دست‌ساز را می‌بینید که با توجه به روش مونته سوری برای استفاده‌ی فرزند خانواده ساخته شده است.

در این تصویر می‌بینید که گاهی اوقات کودک هم می‌تواند در ریخت و پاش‌های آشپزخانه سهیم باشد!

شاید مقداری ناراحت‌کننده یا حتی آزاردهنده باشد که نظم آشپزخانه‌تان بر هم بخورد، اما به یاد داشته باشید که فضای آشپزخانه تنها به بزرگ‌ترها محدود نمی‌شود و کودکان هم از این فضا سهمی دارند. گاهی اوقات یادگیری از طریق تجربه کردن بدست می‌آید و در نهایت هم هر به هم ریختگی یا کثیفی را می‌توان مرتب یا تمیز کرد.

در نهایت آشپزخانه‌های از پیش ساخته برای کودکان، یکی دیگر از گزینه‌هایی است که می‌توانید برای اختصاص دادن فضایی از آشپزخانه برای کودک از آن استفاده کنید، شما می‌توانید به این آشپزخانه‌های هم‌قد کودک، برخی از لوازم مورد نیازتان را هم اضافه کنید.

با وجود چنین فضایی، وقتی شما مشغول پختن غذا هستید، فرزندتان می‌تواند لیوان‌ها را از آب پر کند و سر سفره بیاورد، میوه‌ها را تمیز کند و یا با استفاده از چاقوی مخصوص کودک، آن‌ها را برش بزند.

مشارکت در کارهای آشپزخانه به کودک حس غرور و اعتمادبه‌نفس می‌دهد و او را برای پذیرش مسؤولیت‌های بیشتر در بزرگسالی آماده می‌کند.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *