برای دریافت اخبار هفتگی عضو شوید

چطور برای کودک فضای خودمراقبتی آماده کنیم؟

هر وقت برایتان میسر بود، شرایطی را در خانه فراهم کنید تا فرزندتان خودش مراقبت از خود را تمرین کند. این تمرین کردن با انتخاب کردن و مشارکت کودک در کارها شروع می‌شود و به مسوؤلیت‌هایی ختم می‌شود که کودک به تنهایی از پس انجام آن‌ها بر خواهد آمد. دکتر مونته سوری در این باره می‌گوید: «همه می‌دانیم که یاد دادن غذا خوردن، لباس پوشیدن و حمام رفتن به کودک از اینکه خودمان این کارها را برای کودک انجام دهیم، وقت‌گیرتر است، اما به کسی که اولی را انجام می‌دهد، مربی می‌گوییم.» وقت گذاشتن برای اینکه فرزندتان بتواند خودش کارهایش را انجام دهد، اعتمادبه‌نفسی به او می‌دهد که هیچ کمکی به اندازه‌ی آن برای کودک ارزشمند نخواهد بود.

اماده کردن فضایی برای خود مراقبتی کودک، یکی از راه‌هایی است که می‌توانید امکان تمرین لباس پوشیدن، شانه زدن و شستن دست‌ها را برای فرزندتان فراهم کنید.  

این‌ها وسایلی هستند که برای آماده کردن فضای خود مراقبتی فرزندتان به آن نیاز دارید:

 • اول از همه باید به علایق فرزندتان توجه کنید، آیا او دوست دارد که لباس‌هایش را خودش انتخاب کند یا اینکه بیشتر دوست دارد تا از دستشویی استفاده کند، از فضایی که دارید برای این موارد استفاده کنید، اما بهتر است از میان این دو، یکی را انتخاب کنید.
 • آینه‌ای هم‌تراز با چشم کودک در محل نصب کنید، با این کار فرزندتان می‌فهمد که این محل اختصاصا برای او طراحی شده است و شما به نیازهای او توجه می‌کنید. با این کار دیگر کودک برای تماشای خود در آینه به کمک بزرگتری برای بلند شدن از روی زمین نیاز ندارد و خودش به تنهایی هر زمان خواست می‌تواند از آینه استفاده کند.
 • بر روی دیوار آویز یا قفسه‌ای نصب کنید تا مرتب چیدن وسایل مورد استفاده راحت‌تر باشد. کارهایی که قرار است انجام شود را در نظر آورید و آن‌ها را به مراحل جزئی‌تر تقسیم کنید تا انجام گام به گام این کارها برای کودک، ممکن شود. می‌توانید از تصاویر این صفحه برای ایده گرفتن کمک بگیرید.
 • از یک چهارپایه برای دسترسی به وسایلی که امکان پایین آوردن آن‌ها برایتان وجود ندارد، استفاده کنید. اگر می‌خواهید تا چراغ را فرزندتان خاموش کند، می‌توانید چهارپایه را نزدیک کلید برق قرار دهید. فرزند شما می‌تواند ابتدا چهارپایه را نزدیک سینک ببرد تا دست‌هایش را بشوید و سپس دوباره آن را به سمت کلید بیاورد تا چراغ را خاموش کند.

استفاده از آب در فضای خودمراقبتی کودک؛

خانواده‌های رومونتی از روش‌های خلاقانه‌ای برای تأمین آب دستشویی کودکان استفاده می‌کنند، یکی از این راهکارها استفاده از لگنی بزرگ است تا به عنوان سینک کودک مورد استفاده قرار بگیرد. در کنار این لگن می‌توانید از یک پارچ بزرگ استفاده کنید که بزرگ‌ترها با آن آب را برای کودک می‌ریزند.

آب‌خوری بزرگ نیز راهکار دیگری برای این مسأله است، کودکان خردسال خیلی سریع یاد خواهند گرفت چطور می‌توانند شیر آبخوری را برای شستن مسواکشان یا پر کردن لیوان باز کنند و ببندند.

آماده کردن فضای خود مراقبتی برای لباس پوشیدن؛

وقتی صحبت از لباس پوشیدن می‌شود، رومونتی به ما توصیه می‌کند تا تنها کارهایی را برای کودک انجام دهیم که خودش از انجام آن‌ها ناتوان است. مثلا اگر هنوز کودک نمی‌تواند تشخیص دهد چه لباسی برای هوای سرد یا گرم مناسب است، ما می‌توانیم با محدود کردن انتخاب‌هایش در این کار به او کمک کنیم.

استفاده از یک کمد یا قفسه‌ی کم‌ارتفاع به کودک امکان می‌دهد تا خودش لباس مورد علاقه‌اش را انتخاب کند. از سبدها هم می‌توان برای نگهداری جوراب‌ها، زیرپوش‌ها و لباس‌های راحتی استفاده کرد. یک سبد رخت چرک کوچک هم همان چیزی است که کودک به آن نیاز دارد تا قبل از پوشیدن لباس‌های تمیز، لباس‌های کثیفش را داخل آن بیندازد. اگر سبد رخت چرک دسته داشته باشد، کودک می‌تواند در جابه‌جا کردن لباس‌های کثیف، هنگام شستشوی آن‌ها کمک کند.

وسایل محبوب برای خود مراقبتی کودک؛

فضای خود مراقبتی یک تعریف ثابت و غیر قابل تغییر ندارد و می‌توان آن را متناسب با رشد مهارت‌های کودک، توسعه داد. هدف اصلی از آماده کردن این فضا، افزایش اعتمادبه‌نفس کودک از طریق انجام کارهای شخصی توسط خود کودک است.

اما بنا بر نظر خانواده‌ها در رومونتی، وسایل زیر از جمله موارد محبوب برای استفاده در این فضا هستند:

 • دستمال کاغذی برای تمیز کردن بینی؛
 • آب و صابون برای شستن دست‌ها؛ (قالب صابون را از وسط نصف کنید تا استفاده از آن برای کودک راحت‌تر باشد.)
 • مسواک و خمیردندان؛
 • وسایل مورد نیاز برای تعویض پوشک در حالت ایستاده؛
 • حوله‌ی کوچک برای خشک کردن دست‌ها؛
 • شانه؛
 • آینه؛
 • چهارپایه؛
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *