برای دریافت اخبار هفتگی عضو شوید

9 توصیه برای سفر به همراه خردسالان

فرقی نمی‌کند قصد دریا کرده باشید یا بخواهید به دل جنگل و صحرا بزنید، سفر در معیت کودک خردسال هم هیجان‌برانگیز است و هم استرس‌زا. وقتی مقدمات سفر را آماده می‌کنید از قانون «یک فعالیت در هر یک ساعت» استفاده کنید. به این معنا که برای هر کدام از ساعات سفر، فعالیت خاصی را در نظر بگیرید تا سفرتان برنامه‌ی مشخصی پیدا کند. این فعالیت‌ها حتی می‌تواند شامل خودرن خوراکی، معرفی اسباب‌بازی جدید، درست کردن کاردستی، چرت زدن، از ماشین پیاده شدن و کش و قوس دادن به بدن، هم‌خوانی کردن، کتاب خواندن و کارهایی از این دست بشود.

سفر با خردسالان به سبک مونته سوری؛

  1. چند کتاب نابودنشدنی به همراه ببرید.

چند کتاب جذاب برای کودک که در برابر جویدن و پرتاب شدن، مقاوم باشند، با خودتان به همراه داشته باشید. کتاب‌های سبک را انتخاب کنید تا نگران اضافه وزن آن‌ها نباشید. سفر فرصت مناسبی است تا برای کتاب خواندن و آموزش کلمات جدید به فرزندتان وقت بگذارید.

Road Trip Books for Baby

  1. کیسه‌های مرموزتان را دوباره پر کنید.

این کیسه‌ها که در قالب بسته‌ی رومونتی در مرحله‌ی 8 در اختیار کودکان قرار می‌گیرند، برای سفر عالی هستند، چون از پارچه دوخته شده‌اند به راحتی تا می‌شوند و داخل چمدان یا ساک جا می‌شوند. به علاوه این کیسه‌ها وسیله‌ی بسیار خوبی برای جمع کردن صدف در ساحل، صخره در کوه و یا قرار دادن سوغانی‌های خریداری شده به حساب می‌آیند. فرزند خردسال شما به خاطر دسترسی به این کیسه‌ها در طول سفر فرصت پیدا می‌کند تا از طریق حس لامسه به شناسایی پدیده‌های تازه مشغول شود.

  1. در زمان خواب کودک رانندگی کنید.

البته برنامه‌ریزی برای این کار کمی مشکل است، اما اگر موفق شوید در زمان استراحت فرزندتان رانندگی کنید، زمان بیشتری برای لذت بردن از سفر به همراه او پس از رسیدن به مقصد خواهید داشت.

  1. از سفر به عنوان فرصتی برای آموزش کلمات جدید استفاده کنید.

پدیده‌های جدیدی را که هنگام سفر می‌بینید به فرزندتان نشان دهید و اسم آن‌ها را به او بگویید. مثلا اگر در نزدیکی روستا رانندگی می‌کنید، بگویید: «گاوه رو ببین، گاو صدای ماااو از خودش در می‌آره.» شما همچینین می‌توانید در مورد نشانه‌هایی که برای فرزندتان آشنا هستند یا علاقه‌ی او را به خود جلب می‌کنند، صحبت کنید: «ببین، این شکل قاشق و چنگال، یعنی به رستوران نزدیک می‌شیم، این کوهه و این هم دریاچه.»

  1. با خودتان کاردستی‌های قابل حمل به همراه داشته باشید.

وسایل ساده انتخاب کنید، مثلا مطابق سن فرزندتان از خمیر بازی یا چند عدد مداد شمعی استفاده کنید. کتاب‌های رنگ‌آمیزی نیز انتخاب مناسبی برای انجام کارهای هنری در سفر هستند.

  1. خوراکی‌های خوشمزه به همراه داشته باشید.

تا می‌توانید همراهتان خوراکی سالم و خوشمزه به همراه ببرید و چندتایی از آن‌ها را هم برای استفاده دم دست فرزندتان قرار دهید. به کودکتان جای خوراکی‌ها را نشان دهید تا متوجه شود که خودش هم اجازه دارد تا برای خودش خوراکی بردارد.

  1. آرامش خود را حفظ کنید.

سفرها غیر قابل پیش‌بینی هستند و هر چقدر هم برنامه‌ریزی داشته باشید، ممکن است با مسائلی روبه‌رو شوید و صبرتان را از دست بدهید، فرزند شما هم نمی‌تواند همیشه احساساتش را کنترل کند و ممکن است در طول سفر بی‌قرار بشود، بهرحال درنهایت این شما هستید که توانایی مدیریت احساستان را دارید، به خاطر داشته باشید که هم شما و هم فرزندتان آنچه از دستتان بر می‌آید را انجام می‌دهید.

  1. توپ مورد علاقه فرزندتان را فراموش نکنید.

شاید ساده به نظر برسد، اما خیلی مهم است که برای بازی در مقصد، حتما توپ مورد علاقه فرزندتان را با خودتان به همراه داشته باشید. حتی با این توپ وقتی وسط راه برای پیک‌نیک اتراق می‌کنید هم می‌توانید استفاده کنید. وقتی به مقصد رسیدید به کودکتان نشان دهید تا توپش را کجا نگهداری کند تا مرتب و منظم بودن و وسیله‌ها را سر جایشان گذاشتن را در سفر هم تمرین کرده باشید.

یک توصیه: از تمام اسباب‌بازی‌هایی که همراه خود می‌برید عکس بگیرید تا موقع بازگشت، همه را چک کنید و اسباب‌بازی را جا نگذارید.

  1. حواستان به زمان تماشای تلویزیون و کار با گوشی باشد.

در زمان سفر نیازی به تلویزیون یا گوشی نخواهید داشت. بدون آن‌ها هم کلی فعالیت جذاب و آموزنده برای انجام دادن وجود دارد. حتی اگر می‌خواهید به خاطر سفر به فرزندتان اجازه دهید تا تلویزیون تماشا کند یا با گوشی بازی کند، زمان استفاده از این وسایل را محدود کنید و به خاطر داشته باشید که فعالیت‌هایی مثل کتاب خواندن و توپ بازی کردن در مقایسه با تماشای تلویزیون و کار با گوشی برای فرزندتان خیلی مفیدتر هستند.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *