برای دریافت اخبار هفتگی عضو شوید

8 توصیه‌ برای انتخاب لباس کودک به سبک مونته سوری

خرید لباس برای نوزاد یکی از تفریحات جذاب کودک‌دار شدن است، خیلی اوقات این زرق و برق و زیبایی لباس‌های کودکان است، که چشم ما را به خودشان جلب می‌کند، اما نباید رشد کودک را هم از یاد ببریم، به عنوان والدینی که از روش مونته سوری استفاده می‌کنیم باید توجه داشته باشیم که آیا می‌خواهیم صلاح کودک را در نظر بگیریم (مثلا شرایط مناسبی برای او فراهم کنیم تا دمرو بخوابد و اسباب‌بازی‌های متحرکش را تماشا کند) یا او را به بدن خودمان قنداق‌پیچ کنیم و به این که آیا کودک می‌تواند حرکت کند، قل بخورد یا از مشتش استفاده کند، بی‌توجه باشیم!

Fraction Circle Puzzles

اول از همه به آزادی عمل و راحتی کودک توجه داشته باشید؛

اگر کودک شما دوست دارد تا خودش اسباب‌بازی‌های مورد علاقه‌اش را بردارد، باید مراقب باشیم که لباسی تنش کنیم که حرکت دستانش را دشوار نکند. پس لباس‌هایی را انتخاب کنید که پارچه و دوختی، آزاد و راحت داشته باشند. خیلی مراقب کمرهای باریک لباس‌هایی باشید که ممکن است، شکم کودک را اذیت کنند، لباس‌های گشاد و آزاد به ویژه دور مچ دست‌ها و پاها، حرکت را برای کودک ساده‌تر می‌کنند.

برای زیرپوش و تی‌شرت، سراغ لباس‌هایی بروید که گردن گشادی دارند، لباس‌های راحت و آزاد، به رشد و استقلال کودکتان بیشتر کمک خواهند کرد. این نوع لباس‌ها برای آموزش دستشویی رفتن به کودک هم بسیار مفید هستند، چون کودک خودش به راحتی می‌تواند آن‌ها را از تن دربیاورد یا بپوشد.

Play tent for baby

پاها را آزاد کنید!

حواستان باشد هر جا که ممکن است و خطری وجود ندارد پاهای کودکتان را بدون جوراب و آزاد بگذارید، با این کار کودکتان می‌تواند با پاهایش وسایل بیشتری را حس کند. (مثلا می‌فهمد جنس پارکت با فرش متفاوت است.) خیلی مواقع جوراب‌ها باعث سر خوردن کودک می‌شوند درحالی که کودک با پاهای بدون جوراب، راحت‌تر راهش را در داخل خانه پیدا می‌کند. درست است که جوراب‌ها برای گرم کردن پاهای کودک عالی هستند، اما باید مراقب باشیم که این موضوع مانع تکامل مهارت‌های حرکتی فرزندمان نشود.

از لباس‌هایی استفاده کنید که برای سینه‌خیز رفتن کودک مناسب باشند!

اگر کودک شما سینه‌خیز رفتن را شروع کرده است، شلوارک گزینه‌ی بهتری دز مقایسه با شلوار است، چون هم حرکت در آن راحت‌تر است و هم کودک می‎تواند راحت‌تر با پاهایش سطح زمین را لمس کند و از حس لامسه‌اش کمک بگیرد. از لباس‌های دست و پاگیر و دامن برای دختران در این مقطع استفاده نکنید تا خللی در سینه‌خیز رفتن یا راه افتادن آن‌ها ایجاد نشود. همچنین از لباس‌های جین هم در این سن استفاده نکنید چون نوع پارچه‌ی آن‌ها جلوی آزادی عمل کودک را می‌گیرد. لباس‌های سرهمی هم که زیر شکم کودک جمع نشوند و تا نخورند نیز برای این مقطع بسیار مناسب هستند. وقتی فرزندتان بزرگ‌تر شد و راه افتاد می‌توانید از بلوز و شلوار استفاده کنید، لباس‌هایی که برای دستشویی رفتن کودک مناسب‌تر هستند.

Toddler playing with First Puzzles

برچسب‌ها را جدا کنید؛

برچسب‌ها را جدا کنید یا از لباس‌هایی استفاده کنید که برچسب یا نوشته و تصویر چاپی ندارند، چون این موارد ممکن است، باعث خارش پوست فرزندتان شوند یا اینکه حواس آن‌ها را به خودشان مشغول کنند و آن‌ها را از انجام فعالیت و یادگرفتن موضوعات جدید باز بدارند.

Learning toy: Montessori Dressing Frame

از لباس‌های نخی استفاده کنید؛

وقتی جنین در شکم مادر است، از بدن خودش برای تشخیص و تنظیم دما استفاده می‌کند، اما به محض اینکه نوزاد متولد می‌شود، با پوشاندن لباس ارتباط طبیعی او با دنیای اطرافش قطع می‌شود، پس این نکته خیلی مهم است که به خصوص برای نوزادان تازه متولد شده از لباس‌های نخی، گشاد و آزادی استفاده کنیم که به آن‌ها امکان می‌دهند تا همچنان از طریق بدنشان با دنیای پیرامونی در ارتباط باشند.

لباس پوشیدن یکی از موضوعات مهم در روش مونته سوری است، زیرا تن کردن لباس یکی از سنگ بناهای استقلال شخصیت کودک است. گاهی اوقات تغییرات کوچک در نحوه‌ی انتخاب لباس کودک، تأثیرات قابل توجهی در شکل‌گیری شخصیت و استقلال او خواهد داشت.

Crawling baby

امکان باز و بسته کردن دکمه‌ها را برای کودک فراهم کنید؛

وقتی فرزندتان به 4 ماهگی رسید (بله به همین زودی) می‌توانید تمرین باز و بسته کردن دکمه‌های لباس‌ها را شروع کنید، برای این کار خودتان همانطور که کار را برای کودک توضیح می‌دهید، چگونگی باز و بسته کردن دکمه‌ها را به او نشان دهید، با مشاهده‌ی شما فرزندتان کم‌کم با نحوه‌ی باز و بسته کردن دکمه‌ها آشنا می‌شود و در آینده‌ای نه چندان دور خودش این کار را انجام می‌دهد. پس از فرزندتان بخواهید شما را تماشا کند و از شما یاد بگیرد. برای این کار از لباس‌هایی استفاده کنید که از جلو دکمه می‌خورند تا کودکتان بتواند این کار را به راحتی تمرین کند. در 2 سالگی کودکان بدون مشکل می‌توانند دکمه‌های لباس‌هایشان را ببندند یا باز کنند.

نکته: فعالیت پوشاندن قاب‌ها در مرحله‌ی 7 برنامه‌ی رومونتی فرصت مناسبی برای تمرین این مهارت است! در تصویر زیر می‌توانید کودکی را در حال انجام این فعالیت مشاهده کنید.

صبر و حوصله داشته باشید؛

وقت کافی در اختیار فرزندتان بگذارید تا بدون مزاحمت و سر حوصله برای لباس پوشیدن و لباس درآوردن تمرین کند. به جای آنکه اشکالات کار را به کودک گوشزد کنید، مدام فرصت بیشتری برای تمرین کردن به صورت مستقل برای او فراهم کنید. پس از دیدن بلوز پشت و رو بر تن کودک یا کفش‌های لنگه به لنگه به پای او هول نکنید! این مسائل هم برطرف خواهند شد! اگر فکر می‌کنید خطری کودک را تهدید می‌کند از او بپرسید پاهاش بامزه نشدن؟ (معمولا کفش‌های لنگه به لنگه احساس بامزه بودن را ایجاد می‌کنند) اگر فرزندتان پاسخ مثبت داد از او بخواهید تا لنگه‌ها را باهم عوض کند. با حمایت از استقلال کودک به جای درست کردن اشتباهاتش به تقویت اعتمادبه‌نفس و ممارست او در کار کمک خواهید کرد.

لباسی که هنگام به دنیا آمدن بر تن نوزاد است را فراموش نکنید؛

با تمام این توضیحات ذکر این نکته ضروری است که برای نوزاد همچنان بهترین لباس، همان بی‌لباسی است. (مسلما پوشک از این قاعده مستثنی است!) اگر محیط خانه به اندازه‌ی کافی گرم است، از این موقعیت برای لباس نپوشاندن به کودک استفاده کنید تا به رشد کودک بهتر کمک کنید. فقط مراقب باشید وقتی فرزندتان بدون لباس است، هوای خانه خیلی مرطوب یا خشک نباشد.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *