برای دریافت اخبار هفتگی عضو شوید

8 فعالیت عملی برای خردسالان در تعطیلات سال نو

همه ساله با فرا رسیدن سال نو، کودکان و خردسالان از تماشای شور و حال خانواده برای استقبال از سال نو بر سر ذوق می‌آیند، دید و بازدیدهای نوروزی فرصت مغتنمی برای کودکان است تا با اعضای بیشتری از فامیل آشنا شوند، شما می‌توانید با شرکت دادن فرزندتان در فعالیت‌های استقبال از سال نو، تجربه‌ی پربارتری از این ایام برای او بسازید. کودکان عاشق مشارکت در کارهای خانه هستند و نه تنها از این کار لذت می‌برند بلکه اعتمادبه‌نفس هم پیدا می‌کنند.

فعالیت‌های عملی نوروزی طراحی شده برای داخل خانه؛

این ویدئوی دیدنی که از صفحه‌ی اینستاگرام ما انتخاب شده است، به شما ایده‌های جالبی در مورد فعالیت‌های عملی برای کودکان در تعطیلات می‌دهد، استفاده از دیوار برای نصب کاردستی‌ کودک، به فرزند این خانواده اجازه داده تا به میل و سلیقه‌ی خودش، اتاقش را برای سال نو تزئین کند. سبدی از آویزهای زیبای تزئینی، کودک را تشویق می‌کند تا تزئینات را متناسب با سلیقه‌اش تغییر دهد.

کارت تبریک‌های نوروزی؛

اگر جزو آن دسته از خانواده‌ها هستید که هنوز به سنت هدیه دادن کارت تبریک نوروزی پایبندید، از روش‌های زیر می‌توانید کودکتان را در این فعالیت شریک کنید:

 • از کودک در آماده کردن پاکت نامه کمک بگیرید.
 • با اضافه کردن طراحی ساده به کارت‌ها، اجازه دهید تا امضای کودکتان نیز در پای کارت‌ها قرار بگیرد، برای این کار می‌توانید، برای هر مرتبه یک کارت تبریک با دو یا سه عدد مداد در اختیار کودک قرار دهید تا کودک به خاطر حجم بالای کار دچار مشکل نشود، شما می‌توانید برای فرزندتان توضیح دهید که قرار است این کارت برای کدامیک از اعضای فامیل ارسال شود و او بهتر است طرحش را برای کارت در کجای آن بکشد. بعید نیست که کودک وقت زیادی صرف هر کارت کند و یا اینکه خیلی سریع شکلک‌هایی بر روی کارت بکشد. به هر حال هدف این است که امکان مشارکت فرزندتان در کارها را فراهم کنید. پس این خیلی مهم است که شما هیچگونه انتظار خاصی در مورد نتیجه‌ی کار کودکتان نداشته باشید و یا تصور نکنید قرار است تمام کارت‌ها طراحی یکسانی پیدا کنند. شاید فرزندتان در نهایت تنها 3 کارت بیشتر طراحی نکند که اشکالی هم نخواهد داشت.
 • اگر فرزندتان در سنی است که می‌تواند کارت‌ها را داخل پاکت بگذارد، از او بخواهید تا در این کار به شما کمک کند. شما می‌توانید به او نشان دهید که برای انجام این کار چطور می‌تواند کارت را داخل پاکت جا بدهد و سپس آن را در دسته‌ی کارت‌های آماده شده قرار دهد. همانطور که قبلا هم گفتیم توضیح اینکه قرار است کارت برای چه کسی ارسال شود و اینکه گیرنده چقدر از دریافت کارت خوشحال خواهد شد، برای فرزندتان خیلی جذاب خواهد بود. احتمالا در آخر کار مسؤولیت بستن پاکت و چسباندن تمبر بر روی آن بر گردن شما بیفتد.
 • کارت‌های دریافتی از دوست و آشنا را روی دیوار طوری قرار دهید که در ارتفاع دید فرزندتان قرار بگیرد، برای این کار می‌توانید از نوار یا روبانی جذاب استفاده کنید، حتی نوزادان هم از تماشای چهره‌ی آدم‌های آشنا بر روی دیوار خانه لذت می‌برند، در مورد این صورت‌های آشنا تا می‌توانید برای فرزندتان صحبت کنید.

ساخت تزئینات سال نو؛

در تصاویر بالا و کلیپ زیر تجربه‌ی یکی دیگر از خانواده‌های عضو در برنامه‌ی رومونتی را برای شرکت دادن کودک در طراحی تزئینات سال نو مشاهده می‎کنید.

طراحی هدایای خانگی؛

از کمک فرزند خردسالتان همچنین می‌توانید در ساخت هدایای خانگی برای دوست و آشنا استفاده کنید، برای این کار می‎توانید:

 • تعدادی ظرف در باز سفید و شفاف که قابلیت آویزان کردن داشته باشند را خریداری کنید و با روبان و کاغذهای رنگی آن را تزئین کنید.
 • برای این کار فرزندتان پشت میزی کوچک می‌نشیند و ظرف‌‌ها را در مقالبش قرار می‌دهد.
 • چند صفحه کاغذ رنگی در اختیار فرزندتان قرار دهید.
 • به کودکتان نشان دهید تا چطور کاغذهای رنگی را ببرد و داخل ظرف‌ها بریزد. اگر دهانه‌ی ظرف شما خیلی کوچک است برای این کار از یک میله کمک بگیرید. فرزندتان در نهایت می‌تواند کاردستی‌اش را به یکی از دوستان و آشنایان به مناسبت سال نو هدیه بدهد.

آماده‌سازی تزئینات سال نو؛

ابزارهای ساخت کاردستی که در قالب بسته‌ی مرحله‌ی هشتم رومونتی در اختیار خانواده‌های عضو قرار می‌گیرد، ابزارهای مناسب برای ساخت تزئینات سال نو را در دسترس خانواده‌ها قرار می‌دهد. با استفاده از این ابزارها هر تزئینی که بیشتر با سلیقه‌ی شما برای تعطیلات هماهنگ باشد را می‌توانید به همراه فرزندتان طراحی کنید:

 • اجازه دهید تا فرزندتان طرح مورد نظرش را انتخاب کند و آن وقت برای هر مرتبه یک کاغذ طراحی در اختیار فرزندتان قرار دهید. این مسأله همواره در آموزش‌های مونته سوری اهمیت دارد، چرا که کودکان خیلی سریع با انتخاب‌های زیاد دچار سردرگمی می‌شوند و تمرکزشان را از دست می‌دهند، محدود کردن انتخاب‌ها تمرکز کودک را بیشتر می‌کند و خرسندی‌اش را از نتیجه‌ی کار بالا می‌برد.
 • وقتی کودکتان طرح مورد نظرش را انتخاب کرد، می‌توانید ابزارهای کار را به همراه چندتایی شکل از پیش بریده شده در اختیارش قرار دهید.
 • اجازه دهید تا فرزندتان شخصا شکل‌ها را انتخاب کند، به آن‌ها چسب بزند و سپس بر روی طرح انتخاب شده بچسباند.
 • بگذارید تا خود کودک تصمیم بگیرد که چند شکل استفاده کند و کجا شکل‌ها را بچسباند.
 • وقتی کار فرزندتان تمام شد و چسب کاردستی خشک شد، اجازه دهید تا خود کودک تصمیم بگیرد که کاردستی‌اش را در کجای خانه قرار دهد. بعد از این می‌توانید مدام کار هنری فرزندتان را تحسین کنید و از او برای مشارکتش در تزئین خانه تشکر کنید.
Christmas tree craft for toddler

چسباندن روبان‌های تزئینی؛

در تصویر زیر یکی دیگر از خلاقیت‌های خانواده‌ها برای شرکت دادن کودکان در تزئین خانه را مشاهده می‌کنید. این دفعه از فضای عمودی برای این کار استفاده شده است، مادر این کودک مقوایی را به دیوار چسبانده تا فرزندش جایی مناسب برای چسباندن گل‌های تزئینی داشته باشد که داخل سبد قرار گرفته‌اند.

christmas toddler activity

قاب آبی رنگ با زاویه‌های قائمه، مهارت‌های حرکتی کودک را به چالش می‌کشد چرا که کودک باید تلاش کند تا از این قاب بیرون نزند، برای بچه‌های بزرگ‌تر می‌توان از قاب‌های دشوارتری استفاده کرد تا آن‌ها هنگام نصب تزئینات بر روی دیوار و در داخل قاب، بیشتر تلاش کنند.

فعالیت‌های جابه‌جایی: برداشتن میوه‌ها با قاشق

جابه جا کردن اشیا از جمله فعالیت‌هایی است که مهارت‌های حرکتی کودک را تقویت می‌کند و انجام آن‌ها برای کودک و خانواده‌اش، بسیار جذاب و سرگرم کننده است. در تصویر زیر یکی از خانواده‌ها برای تمرین این حرکت، میوه‌ها را در ظرف بزرگی که از آب پر شده است، شناور کرده تا کودک، با استفاده از قاشق، میوه‌ها را از داخل این ظرف، درون بطری دهان باریک بریزد. اگر فرزندتان تاکنون از این قبیل فعالیت‌ها انجام نداده است، می‌توانید کار را با ریختن میوه‌ها در ظرف شروع کنید.

کادو کردن هدایا؛

شما می‌توانید از فرزند خردسالتان در کادو کردن هدایایی که خودشان درست کرده‌اند یا شما برای افراد فامیل تهیه کرده‌اید نیز کمک بگیرید. به کودک بگویید که او دستیار ویژه‌ی شما در این کار است و به کمکش نیاز دارید. این یک فعالیت دو نفره است و هر دوی شما در انجام آن نقش خواهید داشت. در ادامه بعضی از روش‌ها برای انجام این فعالیت را توضیح می‌دهیم:

 • به کودک دو یا سه کاغذ کادو نشان دهید تا او نیز در فرآیند انتخاب کاغذ کادوها نظر بدهد، گرفتن تصمیمات تأثیرگذار، اعتمادبه‌نفس کودک را به طرز قابل توجهی افزایش می‌دهد.
 • بچه‌ها می‌توانند همانطور که شما مشغول باز کردن رول کاغذ کادو هستید، بسته‌ی کادویی را ثابت نگه دارند.
 • از فرزندتان بخواهید گوشه‌های کاغذ کادو را با دست نگه دارد تا شما بتوانید آن قسمت‌ها را با کمک چسب نواری بچسبانید.
 • بچه‌ها می‌توانند وقتی شما روبان را محکم گرفته‌اید، با قیچی آن را ببرند و سپس با انگشتشتان روبان را برای شما نگه دارند تا شما آن را به صورت پاپیون گره بزنید.
 • در آخر کار هم فرزندتان می‌تواند گره شما را محکم کند و کادوی آماده شده را در کنار سایر بسته‌های کادو شده قرار دهد.

در این فعالیت باید سطح انتظاراتتان از کودک را کنترل کنید، امکان دارد که هدایا طبق معمول خیلی زیبا کادو پیچی نشوند. توجه داشته باشید زیبایی این نوع کادو کردن در آن است که فرزند کوچک شما در آماده‌سازی آن کمک کرده است! حتما از فرزندتان برای کمکش تشکر کنید. خیلی خوب است که در زمان باز کردن هدایا نیز فرزندتان حضور داشته باشد و یک بار دیگر برای مشارکتش در این کار از او تشکر کنید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *