برای دریافت اخبار هفتگی عضو شوید

6 توصیه برای فعالیت‌های نوازد به صورت درازکش و بر روی شکم

کودک‌ی من از دمرو خوابدین متنفره! جمله‌ای که به کرات از زبان والدین نوزادان می‌شنویم. البته هیچکس هم دوست ندارد که احساس کند، فرزندش را مجبور می‌کند تا درد و رنج جسمی را تحمل کند. اجازه دهید با هم نگاهی دوباره به دمرو دراز کشیدن بیندازیم و ببینیم می‌توانیم لذت‌بخش‌ترش کنیم یا خیر؟

هیچ اجباری در زمان دمر دراز کشیدن وجود ندارد.

این باور که دمرو دراز کشیدن مثل مشق شب برای نوزادان واجب است را کنار بگذارید تا از شر استرس‌های اضافی خلاص شوید. توجه داشته باشید که هر وقت نوزاد طاق‌باز نخوابیده باشد، به نوعی دمرو دراز کشیدن را تمرین می‌کند و این وضعیت تا زمانی که کودک به اندازه‌ی کافی قدرت پیدا کند تا دمرو بخوابد و سر و سینه‌اش را بالا بیاورد، ادامه خواهد داشت. به نظر ما حتی وقتی به نوزاد غذا می‌دهید و یا به او کمک می‌کنید تا بنشیند نیز در واقع به تقویت عضلات اندام‌‌های اصلی بدنش کمک می‌کنید.

توصیه‌هایی از طرف خانواده‌های رومونتی برای خواباندن نوزاد در حالت دمر؛

  • شما هم به همراه فرزندتان روی زمین و بر روی شکم دراز بکشید تا آن‌ها وقتی سرشان را بالا می‌آورند شما را ببینند.
  • اسباب‌بازی یا کارت‌های سیاه و سفید را در برابر صورت نوازد نگه دارید تا توجه او را جلب کرده باشید.
  • از آینه در محل دراز کشیدن نوزاد استفاده کنید.
  • وقتی فرزندتان را به حالت طاق‎باز بر می‌گردانید با او صحبت کنید یا برای او شعر بخوانید.
  • این کار را چند بار در روز انجام دهید، مثلا هر بار پوشک کودک را عوض می‌کنید او را برای چند ثانیه دمرو بخوابانید.
  • نوزاد را روی زانوی خود قرار دهید تا امکان تغییر زاویه دید برای او به وجود آید.

در ویدئوی زیر بیشتر در مورد دراز کشیدن نوزاد در حالت دمرو برایتان توضیح داده‌ایم.

یک نکته دیگر در مورد دمرو دراز کشیدن وجود دارد که خیالتان را راحت‌تر می‌کند، در این وضعیت غرغر یا تقلای کودک الزاما به معنای ناراحت بودن یا سختی کشیدن او نیست.

بهرحال این فعالیت به تقویت عضلات بدن منجر می‌شود و خود شما نیز هنگام کار با وزنه‌های سنگین مشابه این سر و صداها را تولید می‌کنید!

اجازه دهید تا فرزندتان با فشار بر روی شکم، بازوها و پاها در این حالت آشنا شود. اگر کودکتان به گریه افتاد، به او بگویید که متوجه منظورش شدید و به آرامی او را بر روی پشت برگردانید و به بازی کردن بر روی زمین ادامه دهید.

چه زمانی باید دمرو دراز کشیدن را شروع کنیم؟

با توجه با اینکه هر کدام از کودکان ویژگی‌های منحصربه‌فرد خودشان را دارند با اطمینان نمی‌توان از زمان مشخصی برای این فعالیت صحبت کرد. با این حال وقتی که احساس کنید فرزندتان زمان‌های طولانی‌‌تری با حواس جمع به اطرافش دقت می‌کند، می‌توانید این فعالیت را شروع کنید، که ممکن است با توجه به ویژگی‌های نوزاد از 2 هفتگی تا 1 ماهگی طول بکشد. تا قبل از این سن، از در آغوش کشیدن و بغل کردن فرزندتان لذت ببرید و مطمئن باشید که این کارها هم در تقویت عضلات بدن او مؤثر خواهد بود.

زیرانداز مناسب برای دراز کشیدن در حالت دمرو چه ویژگی‌هایی دارد؟

وقتی می‌خواهید یک زیرانداز مناسب برای این فعالیت انتخاب کنید باید به چند نکته توجه داشته باشید، اول حواستان باشد که زیرانداز به اندازه‌ی کافی نرم باشد تا وقتی نوزاد از خستگی سرش را بر روی آن رها کرد، دچار مشکل نشود، اما آنقدر هم نرم نباشد که خطر خفگی داشته باشد. دوم اینکه مراقب باشید زیرانداز مورد نظر به راحتی یا با کهنه‌ای تمیز یا در ماشین لباس‌شویی قابل شست‌وشو باشد.

در نهایت هم ما زیراندازی با رنگ‌های خنثی و طرح‌های ساده را پیشنهاد می‌کنیم تا به راحتی در میان اسباب و اثاث منزل محو شود و حواس نوزاد را هنگام بازی پرت نکند.  

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *