برای دریافت اخبار هفتگی عضو شوید

5 توصیه برای تبدیل اتاق معمولی کودک به اتاق مونته سوری

یکی از خانواده‌های عضو در برنامه‌ی آموزشی رومونتی در 20 ماهگی دخترشان تصمیم گرفتند تا اتاق خواب زیبای او را به اتاقی با ویژگی‌های مونته سوری تبدیل کنند. دلیل این تصمیم خانواده هم این بود که می‌خواستند تا بر مبنای فلسفه‌ی مونته سوری، زمینه‌ی استقلال شخصیت را برای کودک خود فراهم کنند.

مادر این کودک می‌گوید: «دوست داشتیم تا می‌توانیم به دخترمان آزادی عمل دهیم و به او نشان دهیم که چطور در انجام مستقل بعضی از کارها مثل از تخت بلند شدن و کتاب خواندن، به فرزندمان اعتماد داریم.»

traditional nursery

   1. تختی روی زمین؛

   قبل از اینکه دخترمان بر روی زمین بخوابد از گهواره استفاده می‌کرد، ما برای او تشکی بر روی زمین آماده کردیم، ما برای توضیح شرایط تازه خیلی تلاش کردیم و در مورد این تغییر خیلی با فرزندمان حرف زدیم. برای اینکه این تغییر با مشکل کم‌تری انجام شود، ما تا جایی که می‌توانستیم از نظر دخترمان در انتخاب تخت تازه استفاده کردیم و سعی کردیم که او احساس کند در این تغییر نقش کلیدی دارد.

   یکی از مزایای استفاده از تشک بر روی زمین، استقلال عمل کودک برای خوابیدن و از خواب بیدار شدن بدون کمک بزرگ‌ترها است. بعضی مواقع ما مشغول صبحانه خوردن یا شستن ظرف‌ها هستیم که دخترمان بیدار می‌شود و به جای آنکه مجبور باشد در گهواره منتظر ما بنشیند، خودش از جا بلند می‌شود و برای دقایقی خودش را با کتاب یا اسباب‌بازی سرگرم می‌کند.

  1. Montessori Toddler House Bed
   1. محیطی برای خود مراقبتی؛

   در اتاق جدید برای دخترمان، یک کمد کوچک، آینه و محلی برای خود مراقبتی در نظر گرفتیم. با طراحی تمام وسایل هم قد فرزندمان موفق شده‌ایم تا او را در تمام کارهای معمولی مشارکت دهیم که بعد از بیدار شدن از خواب در روز یا قبل از خوابیدن در شب انجام می‌دهیم. (کارهایی مثل لباس پوشیدن، کنار گذاشتن لباس‌های چرک، روشن و خاموش کردن چراغ‌ها و …)

  2. در تصویر پایین می‌بینید که چطور اتاق قبل از آماده شدن به روش مونته سوری، بیشتر متناسب با نیازهای یک فرد بزرگسال چیده شده بود و تمام دکوراسیون اتاق، هم ارتفاع با قد یک آدم بزرگسال در نظر گرفته شده بودند. حتی روش مونته سوری پیشنهاد می‌کند تا تعویض پوشک به صورت ایستاده را به کودکان بیاموزیم تا کم‌کم برای دستشویی رفتن هم آماده شوند.

   1. محل دنجی برای مطالعه؛

   ما دوست داشتیم دخترمان کاملا احساس کند که این محل مخصوص او طراحی شده است

   reading nook

   1. استفاده از قفسه‌ی کوتاه اسباب‌بازی‌ها؛

   استقلال و همکاری که روش مونته سوری در کودکان تقویت می‌کند در تکامل شخصیت دختر ما نیز تأثیر قابل توجهی داشته است. البته با توجه به اینکه این کودک، اولین فرزندمان است، نمی‌توانیم رفتار او را با دیگران مقایسه کنیم اما به نظر می‌رسد که پدر و مادر خوشبخت دختر مهربان و کنجکاو هستیم.

  3.  دخترمان مشغول بازی با تخته‌ی پیچ و مهره از مرحله‌ی 6 برنامه آموزشی مونتی کیدز
   1. نصب تابلوهای نقاشی در ارتفاع کم؛

   با نصب تابلوها نزدیک به زمین به دخترمان یادآور شدیم که این تزئینات برای تماشای او به دیوار نصب شده‌اند.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *