برای دریافت اخبار هفتگی عضو شوید

5 اسباب‌بازی ویژه که برای یادگیری کودکان 18 ماهه مفیداند

کودک 18 ماهه‌ی شما، حالا که نوزادی را پشت سر گذاشته و وارد خردسالی شده، وقت سر خاراندن هم ندارد، چرا که مدام می‌خواهد راه برود، حرف بزند و مستقل بودن را تمرین کند. اکنون کودک شما برای چالش‌های تازه آماده است، اما شما چطور می‌توانید در یادگیری مطالب جدید به فرزندتان کمک کنید؟

در ادامه 5 اسباب‌بازی مناسب کودکان 18 ماهه را به شما معرفی می‌کنیم که باعث تقویت مهارت‌های حرکتی و شناختی کودک می‌شوند:

با عضویت در برنامه رومونتی ، اسباب‌بازی‌هایی مشابه اسباب‌بازی این تصویر، برای شما ارسال خواهد شد.

مجموعه‌ی رنگ‌آمیزی؛

هیچ وقت برای شکوفا کردن استعدادهای هنری کودکان زود نیست! برای این منظور می‌توانید در خانه یک مجموعه‌ی ساده‌ی رنگ‌آمیزی را برای کودکتان مهیا کنید. در این سن بهتر است تنها با 1 تا 3 رنگ کار کنید. رنگ‌های زیاد کودک را گیج خواهد کرد و حواس او را از فعالیت اصلی پرت خواهد کرد. در یک سینی کوچک، کاغذی را برای نقاشی کودک قرار دهید و در کنار آن از قلم‌مویی استفاده کنید که آنقدر بزرگ باشد تا کودکتان بتواند آن را در دست بگیرد. ظرفی را برای آب در نظر بگیرید و محل مجزایی را هم برای ریختن رنگ‌های گواش یا آبرنگ آماده کنید. با محدود کردن تعداد و مقدار رنگ کودک، به او فرصت می‌دهید تا به جای شلوغ‌کاری کردن، با آرامش سرگرم کشیدن نقاشی مورد علاقه‌اش شود. به فرزندتان نشان دهید چطور می‌تواند، قلم‌مو را داخل رنگ بزند تا از آن استفاده کند. اگر بیشتر از یک رنگ در اختیار فرزندتان قرار دادید به او نشان دهید تا چطور قلم‌مویش را بعد از هر بار استفاده با آب، پاک کند. اجازه دهید تا فرزندتان هر چقدر دوست داشت به نقاشی ادامه دهد و سپس کاغذ را کناری بگذارید تا خشک شود.

مجموعه‌ی رشته‌ی مهره‌ها؛

این فعالیت در روش مونته سوری به کودک فرصت می‌دهد تا همزمان با انجام کاری خلاقانه، دقت نظر و هماهنگی میان اندام‌ها را تمرین کند. این مجموعه شامل یک میله‌ی چوبی است که به یک ریسمان متصل است و 18 مهره‌ی رنگارنگ برای گذراندن از این ریسمان نیز طراحی شده است، بعضی از مهره‌ها سرواخ‌های کوچک دارند و برخی مهره‌های دیگر سوراخ‌های متوسط یا بزرگ‌تری دارند. وقتی فرزند شما برای عبور دادن مهره‌ها از نخ تلاش کند، تیزبینی در کار را تمرین می‌کند و در استفاده از انگشتانش ماهرتر می‌شود. با ماهرتر شدن فرزندتان در این فعالیت می‌توانید، از مهره‌ها با سوراخ‌های کوچک‌تر استفاده کنید تا چالش‌های تازه‌ای برای فرزندتان ایجاد کنید. علاوه بر این انتخاب میان رنگ‌های مختلف، باعث تقویت حس زیبایی‌شناختی و قدرت خلاقیت کودک می‌شود.

مجموعه‌ی رشته‌ی مهره‌ها در قالب بسته‌ی مرحله‌ی 6 از برنامه‌ی رومونتی  در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرد.

مجموعه آموزش کلمات تازه؛

این ابزار آموزشی در روش مونته سوری، مجموعه‌ای از کارت‌ها و تصاویر مرتبط با هم را در بر می‌گیرد، این مجموعه به کودک شما کمک می‌کند تا همانطور که کلمات تازه را یاد می‌گیرد، ارتباط میان تصاویر و اشیا را هم درک کند. در این فعالیت شما با نشان دادن نمونه‌ها به فرزندتان اسم هر نمونه را برای او بازگو می‌کنید، شاید فرزندتان بخواهد بعد از شما اسم شنیده شده را تکرار کند یا اینکه فقط به شما گوش کند. وقتی فرزندتان دارد نمونه‌ها را بررسی می‌کند، می‌توانید بار دیگر اسامی را برای او بازگو کنید. در مرحله‌ی بعد به فرزندتان نشان دهید تا چطور هر نمونه را با کارت مخصوصش انطباق دهد، با این فعالیت، فرزندتان هم کلمات تازه را یاد خواهد گرفت و هم با مفهوم تصویر آشنا خواهد شد.

Montessori Language Set

 

مجموعه‌ی شستشوی پنجره؛

شستن پنجره‌ها از جمله اولین فعالیت‌هایی است که در انجام آن می‌توانید از فرزندتان کمک بگیرید، در گام اول، ابر، اسکاچ و پارچه‌ای را در سبدی کوچک، برای فرزندتان آماده کنید. سپس به فرزندتان نشان دهید، چطور می‌تواند ابر را خیس کند و آب آن را بگیرد تا روی پنجره بکشد و سپس با دستمال خشک کند. بعد از توضیح کار، وسایل را در اختیار کودک خردسالتان قرار دهید تا آن‌ها به روش خودشان تمیز کردن پنجره را شروع کنند. حتی اگر روش فرزندتان مطابق میل شما نبود، اجازه دهید تا کودک به کارش ادامه دهد، یادتان باشد، هدف از این فعالیت شرکت دادن کودک در فعالیت‌های خانه است، نه تمیز کردن پنجره‌ها! اگر احساس کردید، فرزندتان هنوز درست با این فعالیت آشنا نشده است، می‌توانید یک بار دیگر مراحل کار را برای او تکرار کنید.

مجموعه‌ای از پدیده‌های طبیعی؛

در یک سبد، می‌توانید پدیده‌های طبیعی را که با همکاری فرزندتان در طبیعت پیدا کرده‌اید، دسته‌بندی کنید تا از آن‌ها برای یادگیری کلمات تازه و آشنایی با پدیده‌های مختلف استفاده کنید. این پدیده‌ها متناسب با محل زندگی شما و فصل جمع‌آوریشان متفاوت خواهند بود، صدف‌ها، برگ‌های خشک شده، صخره‌ها و دانه‌های بزرگ همه برای این فعالیت کاملا مناسب هستند. این فعالیت چندین فایده برای کودک خردسال شما دارد، اول از همه با طبقه‌بندی پدیده‌ها، به فرزندتان یاد می‌دهید که موادی که در ظاهر با هم تفاوت دارند هم، می‌توانند در یک طبقه‌بندی قرار بگیرند. دوم اینکه با استفاده از کلمات تازه برای توصیف پدیده‌های جدید (مثل برگ درخت چنار، میوه‌ی درخت کاج و …) دایره‌ی لغات فرزندتان را گسترش خواهید داد. دست آخر هم این فعالیت از سنین پایین، فرزندتان را به علوم طبیعی علاقه‌مند خواهد کرد، چرا که این فرصت را بدست می‌آورد تا ساعت‌ها به بررسی و آزمایش پدیده‌های طبیعی مشغول باشد.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *