برای دریافت اخبار هفتگی عضو شوید

چرا در روش مونته سوری چهارپایه‌ها جزو اسباب اساسی منزل‌اند؟

بچه‌ها همین که راه می‌افتند، خیلی دوست دارند تا خودشان وسیله‌ها را بردارند، کودکان برای این کار شوق زیادی دارند و خیلی هم تلاش می‌کنند، ما می‌توانیم با بهره‌گیری از شوق و ذوق کودکان برای مشارکت در کارهای روزانه، مسئولیت‌هایی را در کارها به آن‌ها واگذار کنیم و برای آن‌ها توضیح دهیم که چطور می‌توانند این مسئولیت‌ها را انجام دهند.

ما عادت داریم که بگوییم، دوست داریم بچه‌ها را سرگرم نگه داریم، اما در واقع با واگذاری کارهایی در حد و توان کودک به او، اعتمادبه‌نفسش را تقویت می‌کنیم، فرقی نمی‌کند فعالیت، عبور دادن مهره‌های چوبی از داخل نخ باشد یا قرار دادن قاشق و چنگال داخل ماشین ظرفشویی، استعدادهای کودکان وقتی شکوفا می‌شود که برای آن‌ها فرصت تمرین مهارت‌هایشان فراهم شود.

یک چهارپایه‌ی ایمن، که امکان دسترسی کودک به کانتر آشپزخانه را فراهم کند، ابزاری سودمند برای شریک کردن وی در فعالیت‌های آشپزخانه است.

Toddler Learning Tower from Sprout

تمرین مهارت‌های زندگی یکی از بخش‌های کلیدی یادگیری در روش مونته‌سوری است، در آشپزخانه یک چهارپایه‌ی مناسب سبب می‌شود تا بچه‌ها به راحتی به کابینت‌ها و سینک ظرفشویی دسترسی داشته باشند.

یک چهارپایه‌ی ایمن تهیه کرده‌اید؟ در ادامه با فعالیت‌هایی آشنا خواهید شد که به کمک این چهارپایه می‌توانید انجام دهید:

  • شستن میوه‌ها و سبزیجات داخل آبکشی کوچک در سینک ظرفشویی؛
  • ورز دادن خمیر نان (البته با کمی کمک از طرف پدر و مادر)؛
  • مالیدن کره، مربا و شکلات بر روی لقمه‌ی نان با قاشق مربا خوری؛
  • پوست کندن میوه‌های کوچک و نرم؛ (برای قرار دادن میوه‌های پوست کنده شده، ظرفی جدا در اختیار کودک قرار دهید.)

شرایط را با مرتب کردن فضای کار و فراهم کردن ابزارهای ضروری برای کار کودک آماده کنید:

تقریبا هر کاری که شما در آشپزخانه انجام می‌دهید، یک مرحله‌ی بی‌خطر دارد که کودک شما می‌تواند در آن ایفای نقش کند.

  • هویج یا سیب‌زمینی را کمی بپزید تا نرم شود، سپس آن را از وسط ببرید تا یک طرفش صاف باشد و آن وقت چاقویی کُند و تخته‌ی برش را در اختیار کودک بگذارید تا همانطور که شما به آماده کردن سایر سبزیجات غذا مشغول هستید در کنار شما مشغول پوست کندن شود.
  • مواد مورد نیاز را با پیمانه مخصوص یا فنجان اندازه‌گیری کنید و آن وقت از فرزندتان بخواهید تا آن‌ها را داخل همزن بریزد.
  • اجازه بدهید تا وقتی شما ظرف‌ها را می‌شورید، فرزندتان هم قاشق و چنگال‌ها را بشوید.

مشارکت در آماده کردن غذا برای خانواده هر چقدر هم کم یا کوچک، احساس غروری وصف‌ناپذیر به کودک می‌دهد و باعث تقویت مهارت‌های ذهنی و حرکتی وی می‌شود.

prepared environment for mashed potatoes

آماده کردن فضای آشپزخانه: چهارپایه و وسایل برای کار کودک مهیا شده‌اند.

چه زمانی کودک برای استفاده از چهارپایه آماده است؟

وقتی که کودک شما به خوبی روی دو پایش ایستاد، زمان مناسبی است تا کار با چهارپایه را به او یاد دهید، بچه‌ها عاشق این هستند که خودشان از چهارپایه بالا بروند.

خانواده‌هایی که از رومونتی استفاده می‌کنند در مورد چهارپایه در خانه‌ی خود چه می‌گویند؟

برندهای معتبری برای تهیه‌ی چهارپایه‌ی مناسب در بازار وجود دارند و پدر مادرها با کمی جست‌وجو می‌توانند چهارپایه‌ی موردنظرشان را حتی به صورت اینترنتی نیز خریداری کنند.

خوشبختانه مدل‌های متنوعی از چهارپایه‌ها ساخته و عرضه می‌شوند، پس فرقی نمی‌کند چقدر فضا در اختیار داشته باشید، حتی اگر آشپزخانه‌ی خانه‌ی شما خیلی بزرگ هم نباشد، باز قادر خواهید بود تا مدل مناسب چهارپایه را برای آشپزخانه‌ی خود انتخاب کنید. بهتر است قبل از اینکه خرید خود را نهایی کنید فضای آشپزخانه را خوب اندازه بزنید تا از درست بودن انتخاب خود مطمئن شوید، در این موارد، چهارپایه‌های تاشو نیز گزینه‌ی مناسبی به حساب می‌آیند.

وقتی از فرزندتان می‌خواهید تا به روی چهارپایه برود و در کارهای آشپزخانه به شما کمک کند، در واقع به او نشان می‌دهید که چقدر به توانایی‌هایش اعتماد دارید، پس با این کار علاوه بر آنکه مهارت‌های آماده کردن غذا را به او یاد می‌دهید، عزت نفس او را نیز تقویت می‌کنید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *