برای دریافت اخبار هفتگی عضو شوید

چرا در روش مونته سوری اسباب‌بازی‌ها را داخل کیسه یا صندوق نگه نمی‎داریم؟

شاید در نگاه اول ساده‌ترین کار برای مرتب کردن فضای بازی کودک، ریختن تمام اسباب‌بازی‌ها داخل یک کیسه یا صندوق باشد، اما مونته سوری برای این مشکل، راه حل دیگری را پیشنهاد می‌کند. شاید کیسه‌ها برای بزرگسالان چاره‌ساز باشند اما به رشد و تکامل کودک شما کمکی نخواهند کرد.

وقتی از کیسه استفاده می‌کنیم، اسباب‎بازی‌ها را در هم و برهم روی هم می‌ریزیم، هر بار با انتخاب‌های فراوان کودک را گیج می‌کنیم و ارزش واقعی اسباب‌بازی‌ها را با تلنبار کردن آن‌ها بر روی یکدیگر نادیده می‌گیریم. با کمی دوراندیشی موفق خواهید شد تا تدبیری بیندیشید که در نگهداری از اسباب‌بازی‌ها دچار این مسایل و مشکلات نشوید. با این کار، فرزند شما بیشترین بهره را از فضا و زمان بازی‌اش خواهد برد.

 تمام اسباب‌بازی‌هایی که در این قفسه می‌بینید در قالب بسته آموزشی مرحله‌ی 7 رومونتی در اختیار کودکان 23 ماه به بالا قرار می‌گیرد.

اسباب‌بازی‌ها را مرتب و دسته‌بندی کنید؛

اولین گام استفاده از روش مونته سوری در خانه ساده‌سازی کارهاست. فرزند شما وقتی با چند انتخاب مشخص روبه‌رو شود، خیلی بهتر کار خواهد کرد. دسترسی به اسباب‌بازی‌های زیاد، کودک را گیج خواهد کرد. در این وضعیت فعالیت‌ها با هم اشتباه می‌شوند و کودک نمی‌تواند انتخاب‌هایش را به درستی تشخیص دهد. در این حالت، بازی کودک نتیجه‌ا‌ی جز بی‌نظمی بیشتر به بار نخواهد آورد. سطل یا کیسه فقط به این مشکل دامن خواهد زد. این خیلی راحت است که به محض تمام شدن زمان بازی، تمام اسباب‌بازی‌ها را جمع کنیم و داخل یک کیسه یا صندوق بریزیم، اما با این کارمان تنها چرخه‌ی بی‌پایان بی‌نظمی را ادامه خواهیم داد. چرا که کودک هر مرتبه با تل نامرتبی از اسباب‌بازی‌ها روبه‌رو خواهد شد و به جای آنکه فعالیتی را برای تمرین مهارت‌های حرکتی و ذهنی به درستی انجام دهد، تنها اتاق را بیشتر به هم می‌ریزد.

با مرتب کردن و دسته‌بندی وسایل در محل بازی فرزندتان، به او کمک می‌کنید تا به سادگی انتخاب‌هایش را شناسایی کند و بتواند انتخاب درستی داشته باشد. در گام اول تعداد محدودی از اسباب‌بازی‌ها را در دسترس کودک قرار دهید و آن‌ها را بر مبنای استفاده دسته‌بندی کنید، (مثلا ماشین‌ها را کنار هم و اشکال هندسی را با هم بچینید)، در گام بعدی به جای کیسه و صندوق از سینی و قفسه استفاده کنید تا فرزندتان بدون هیچ مشکلی تمام اسباب‌بازی‌هایی که برای بازی در اختیار دارد را ببیند و به راحتی دست به انتخاب بزند.

Montessori Toys On Shelf

تمام اسباب‌بازی‌هایی که در این قفسه می‌بینید در قالب بسته آموزشی مرحله‌ی 4 رومونتی در اختیار کودکان 11 ماه به بالا قرار می‌گیرد. 

مجموعه‌ها را دست‌چین کنید؛

دست‌چین کردن هم تقریبا شبیه دسته‌بندی کردن است با این تفاوت که برای این کار شما باید یک گام به پیش بروید و ببینید در این مقطع کدام اسباب‌بازی‌ها برای فعالیت فرزندتان مناسب‌تر هستند. مثلا حتی اگر دو مجموعه‌ی زیبا از اشکال هندسی را خریداری کرده باشید، هیچ بعید نیست که کودک شما در آن واحد به هر دوی آن‌ها برای بازی کردن نیاز نداشته باشد. احتمالا فرزندتان بیشتر به رنگ‌بندی متنوع شکل‌ها علاقه داشته باشد، پس در این مرحله می‌توانید شکل‌های بدون رنگ را کنار بگذارید و از شکل‌های رنگی برای بازی کودک استفاده کنید تا بتوانید هنگام ساختن شکل‌های مختلف در مورد رنگ‌ها با فرزندتان حرف بزنید، بعدا می‌توانید برای ساختن شکل‌های پیچیده‌تر، مجموعه‌ی بی‌رنگ را با اشکال هندسی رنگی عوض کنید.

هدف این است تا در هر مقطع از رشد کودک بین 6 تا 8 اسباب‌بازی در دسترس او باشد تا از این طریق باعث کلافگی فرزندمان نشویم. دست‌چین کردن به شما کمک می‌کند با شناسایی علایق و مهارت‌های فرزندتان در هر مرحله، همواره محبوب‌ترین اسباب‌بازی‌ها را برای بازی در اختیار فرزندتان قرار دهید.

در کنار این موارد می‌توانید از سینی یا سبد برای ارائه‌ی کتاب‌ها یا اسباب‌بازی‌هایی که با هم در یک دسته‌بندی مشخص قرار می‌گیرند، استفاده کنید. برای انتخاب کتاب‌ها به سراغ داستان‌ها و موضوعاتی بروید که برای فرزندتان جذابیت بیشتری دارند، 3 تا 5 کتاب جذاب را در سبد در فضای بازی فرزندتان نگه دارید. کتاب‌ها را هر هفته یا زمانی که احساس می‌کنید فرزندتان علاقه‌ی خود را به آن‌ها از داست داده با کتاب‌های جدیدتر جابه‌جا کنید.

دست‌چین کردن شامل تمام اسباب‌بازی‌هایی می‌شود که قرار است در فضای بازی کودک قرار داده شوند. پس همواره اسباب‌بازی‌های مناسب را دست‎چین و سپس جابه‌جا کنید تا فرزندتان همیشه به بهترین فعالیت‌ها دسترسی داشته باشد. جابه‌جا کردن به کودک کمک می‌کند تا بدون آنکه به خاطر تعداد زیاد اسباب‌بازی‌ها گیج شود، امکان بازی با تمام اسباب‌بازی‌های دست‌چین شده توسط شما را سر فرصت داشته باشد. همواره از سبد و سینی به جای کیسه یا صندوق استفاده کنید تا کودکتان بهترین بهره را از انتخاب‌های شما ببرد!

کیسه‌ها کودکان را به پرتاب کردن تشویق می‌کنند؛

در نهایت با ارائه‌ی اسباب‌بازی‌ها در سینی، سبد یا روی قفسه به فرزندتان یاد می‌دهید تا از وسایل و اسباب‌بازی‌هایش مراقبت کند. خیلی سخت است تا اسباب‌بازی موردنظرتان را درون کیسه‌ای به هم ریخته پیدا کنید. علاوه بر این، کیسه‌ها پرتاب کردن را به جای مراقب بودن، آموزش خواهند داد. امکان دارد با وجود کیسه‌ی اسباب‌بازی‌ها فعالیت فرزندتان به خالی کردن تمام اسباب‌بازی‌ها بر روی زمین خلاصه شود و تا از این کار خسته شد دوباره اسباب‌بازی‌ها را درون کیسه بی نظم و ترتیب روی هم پرتاب کند و با این کار به وسایلش آسیب بزند.

وقتی اسباب‌بازی‌ها را درون سینی می‌چینید، به فرزندتان نشان می‌دهید تا چطور با دقت برای بازی، وسایلش را به روی میز یا زمین منتقل کند و بعد از اتمام کارش دوباره اسباب‌بازی‌ها را بر روی قفسه منتقل کند. با این کار فرزندتان یاد خواهد گرفت که باید مراقب وسایلش باشد.

این توپ‌ها به همراه سبدشان در قالب بسته مرحله 3 رومونتی در اختیار کودکان 7 ماه به بالا قرار می‌گیرد.  

شاید استفاده از یک کیسه برای مرتب کردن فضای بازی کودک، وسوسه‌کننده باشد اما با دسته‌بندی و ساده‌سازی محل بازی فرزندتان علاوه بر اینکه فضای مرتبی خواهید داشت به رشد و تکامل فرزندتان نیز کمک خواهید کرد و فرزندتان نیز بیشترین بهره را از اسباب‌بازی‌هایش می‌برد و یاد می‌گیرد مراقب وسایلش باشد و محل بازی و فعالیتش را مرتب نگه دارد!

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *