برای دریافت اخبار هفتگی عضو شوید

مهارت‌های عملی زندگی: آشپزی با کودکان در روزهای تعطیل

روزهای تعطیل، فرصتی مناسب برای شرکت دادن فرزندتان در آشپزی و تهیه‌ی کادو است. کوکی‌ها یا کلوچه‌ها ترکیب فوق‌العاده‌ای از هر دوی این‌ها هستند! پختن کوکی یا کلوچه و هدیه دادن آن به یکی از دوستان یا آشنایان، کودک شما را با سنت پسندیده‌ی هدیه دادن و مراحل آماده‌سازی و پخت غذا در آشپزخانه آشنا می‌کند.

با تکرار این فعالیت ظرف چند ماه، کودک شما هم مهارت‌های حرکتی مورد نیاز برای اضافه کردن و هم زدن مواد مختلف غذایی را یاد می‌گیرد و هم مراحل مختلف کار را به خاطر می‌سپرد.

در ادامه پخت کلوچه و کوکی به سبک مونته سوری را برایتان توضیح می‌دهیم، البته شما می‌توانید این روش را متناسب با نیازهای خود و فرزندتان تغییر دهید.

Baking for Valentine's Day

نحوه‌ی پخت کلوچه مناسب کودکان خردسال؛

فضا را برای کار کودک آماده کنید.

اندازه مواد را از قبل مشخص کنید و در ظرف‌های کوچک جداگانه بر روی یک میز خلوت قرار دهید. اندازه‌گیری یک فعالیت دشوار برای کودک خردسال محسوب می‌شود و ممکن است حواس شما را از بخش‌های مهم‌تر کار پرت کند. کودکان می‌توانند در ریختن مواد اندازه‌گیری شده در کاسه‌ی بزرگ‌تر به شما کمک کنند و سپس با یک قاشق چوبی کوچک، این مواد را هم بزنند. ممکن است در پایان شما هم به فرزندتان در هم زدن کمک کنید تا مطمئن شوید تمام مواد به خوبی مخلوط شده‌اند.

توجه: برای کودکان کوچک‌تر، می‌توانید کار را به خنک کردن کلوچه‌ها یا ریختن تزئینات بر روی آن‌ها محدود کنید.

در ویدئوی زیر، قبل از اینکه از لوگان برای همکاری در آشپزی دعوت کنیم، خمیر و ابزار کار را آماده کردیم، در این ویدئو لوگان در کارهای زیر به ما کمک می‌کند:

  • بریدن خمیر با قالب مخصوص برش؛
  • پاشیدن مخلفات بر روی کلوچه‌ها؛
  • انتقال کلوچه‌ها بر روی ورقه‌ی نسوز؛

این ویدئو به شما کمک می‌کند تا در مورد کارهایی که کودکتان می‌تواند در آن‌ها به شما کمک کند، ملموس‌تر فکر کنید. 

اگر می‌خواهید از کمک فرزندتان در پختن خمیر هم بهره‌مند شوید، خمیر را به 2 یا 3 قسمت تقسیم کنید تا کار برای کوچولوی شما آسان‌تر شود.

  • روی تخته برشی که به آن آرد زده‌اید، برش اول را قرار دهید و سپس به فرزندتان نشان دهید که چگونه از وردنه برای پهن کردن خمیر استفاده کند. هنگامی که خمیر به اندازه کافی نازک شد، وردنه را کنار بگذارید.
  • به کوچولوی خود نشان دهید که چگونه با قالب شیرینی‌پزی خمیر را فشار دهد تا کوکی‌ها یا کلوچه‌ها را برش دهد. بهترین گزینه برای این کار قالب‌های مناسب کودکان هستند تا نگران لبه‌های تیز تیغه‌ی برش نباشید!
  • خمیر اضافی را بردارید و به فرزندتان نشان دهید که چگونه کفگیر را زیر هر کوکی بلغزاند تا کوکی یا کلوچه‌ها را بر روی ورقه نسوز مخصوص پخت قرار دهد. این کار را تا انتقال تمام برش‌ها (یا خسته شدن کودک) ادامه دهید.

اگر تعداد زیادی قالب در اختیار دارید، می‎توانید 2-3 شکل مختلف را برای کودک خود انتخاب کنید تا برای برش کلوچه‌ها از بین آن‌ها انتخاب کند. بقیه قالب‌ها را کنار بگذارید تا از سردرگمی و بی‌نظمی در کار جلوگیری کنید.

یک کاسه‌ی پر از تزئینات اسپرینکل در کنار ورقه‌ی نسوز پخت قرار دهید و به کودک خود نشان دهید که چگونه از دستتان برای گرفتن اسپرینکل‌ها بین دو انگشت شست و اشاره استفاده می‌کنید. اسپرینکل‌ها را روی کلوچه‌ها بپاشید. بعد نوبت را به فرزندتان بدهید. این احتمال وجود دارد که کوچولوی شما برخی از کلوچه‌ها را بیش از بقیه، تزئین کند. سعی کنید از اظهارنظر در مورد نحوه‌ی تزئین فرزندتان بپرهیزید. اعتمادبه‌نفس و لذت بردن از آشپزی، بیشتر از زیبایی نهایی کار، ارزش دارد.

وقتی کلوچه‎ها پخته و خنک شد، کودک شما می‌تواند با استفاده از کفگیر کلوچه‌ها را به ظرف دیگری منتقل کند و شما هم از زیبایی و بوی خوش کلوچه‌ها حسابی تعریف کنید! کفگیری کوچک متناسب با اندازه‌ی دست کودک، بهترین ابزار برای کار کودکتان خواهد بود. برای اعتمادبه‌نفس کودک خیلی مهم است که بداند، کمکش تأثیر قابل توجهی در آماده کردن شیرینی روز تعطیل داشته است.

کودکان در هر سنی خیلی دوست دارند بخشی از دنیای بزرگ‌ترها باشند. آنها می‌خواهند در فعالیت‌های بزرگسالان شرکت کنند و کارهای مهم انجام دهند. روزهای تعطیل فرصت مغتنمی برای کودک است تا در پخت وعده‌های غذایی ویژه‌‌ی این روز، کمک کند. این همکاری اثرات مثبت قابل توجهی برای کودک خواهد داشت، چرا که او می‌تواند مهم بودن کمکش در پخت غذا را کاملا حس کند. خلق موقعیت‌های مختلف برای کمک گرفتن از کودکان در پخت غذا در روزهای تعطیل، لذت این تعطیلی‌ها را برای کودکان دو چندان می‌کند!

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *