برای دریافت اخبار هفتگی عضو شوید

بحران رشد در 2 سالگی کودک

در روش مونته سوری ما بحران‌های رشدی را که کودک ممکن است در سنین مورد مختلف با آن مواجه شود، مورد توجه قرار می‌دهیم. این بحران‌ها در واقع نقاط عطفی هستند که ثابت می‌کنند کودک برای وارد شدن به مرحله‌ی تازه‌ای از زندگی خود آماده است.

اگر والدین بتوانند به درستی این بحران‌ها را شناسایی کنند، برای مواجهه با آن‌ها نیز بهتر و آماده‌تر عمل خواهند کرد. تولد اولین بحران رشدی است که هر انسانی با آن مواجه می‌شود، چرا که وارد دنیایی ناشناخته می‌شود و مجبور است تا تمام احساسات خود را با این دنیای جدید و ناآشنا هماهنگ کند.

از شیر گرفتن نوزاد یکی دیگر از این بحران‌ها است، چون حالا دیگر این خود کودک است که باید بداند چه موقع و چطور، غذا را برای خوردن به سمت دهان ببرد.

یکی از مشهورترین بحران‌های رشد، بحران شکل‌گیری مفهوم «خود» در ذهن کودک است. از این بحران با نام مرحله‌ی مخالفت نیز نام می‌برند و برخی از والدین هم از این بحران با نام سال وحشتناک دو سالگی نام می‌برند.

در این سن، کودک به فردی مستقل تبدیل می‌شود و متوجه می‌شود که بر محیط پیرامونی خود تأثیر می‌گذارد، در این مقطع کودک کم‌کم مهارت‌ حرف زدن را نیز یاد می‌گیرد و برای همین از کلماتی مثل «نه» و «نمی‌خوام» و «مال منه» زیاد استفاده می‌کند. این مقطع اولین مرحله در زندگی کودک است که او فرصت پیدا می‌کند تا مستقل بودن را تمرین کند.

Montessori Language Set

در ویدئوی زیر به شما توضیح می‌دهیم که چطور می‌توانید به کودکتان برای عبور از این بحران کمک کنید:

  • سؤال‌های بله و خیری که کودک را به «نه» گفتن تشویق می‌کند با سؤالات دو گزینه‌ای جایگزین کنید، مثلا بپرسید: «بلوز آبی» را می‌خوای یا «بلوز قرمز» رو؟
  • از جملاتی که ممکن است جواب «نه» داشته باشند، بپرهیزید: مثلا به جای اینکه بگویید: «خوابت می‌آد، می‌خوای یه خرده استراحت کنی؟» از این عبارت استفاده کنید که: «یه کتاب دیگه می‌خونیم و بعدش دراز می‌کشیم و یه خرده چشامامون رو می‌بندیم.»
  • توجه داشته باشید که این دوران، مرحله‌ی ویژه‌ای در زندگی کودک است و ما سعی می‌کنیم تا می‌توانیم، کودک را به استفاده از کلمات جدید تشویق کنیم. 

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *