برای دریافت اخبار هفتگی عضو شوید

آشپزخانه‌های صحرایی: 7 ایده‌ی جالب برای بازی به سبک مونته سوری در فضای آزاد

ماریا مونته سوری عقیده داشت که کودکان باید در فضای آزاد وقت بگذرانند و بازی کنند تا بتوانند نظم، هماهنگی و زیبایی‌های طبیعی را درک کنند.

وقتی بچه‌ها در فضای آزاد بازی می‌کنند، با تمام حواسشان یاد می‌گیرند و عوامل مختلف را احساس‌ می‌کنند، می‌شنوند و می‌بویند. در حالی که بچه‌ها در اتاقشان از داشتن چنین تجربه‌ای محروم هستند.

راهکارهایی وجود دارد که به والدین کمک می‌کند در فضای آزد، محیطی را فراهم کنند تا کودک با فعالیت در آن تجربه کند و از اشتباهاتش درس بگیرد. همانطور که در داخل خانه ما برای کودک قفسه‌ای کوتاه و چند اسباب‌بازی در نظر می‌گیریم، می‌توانیم این کار را برای بازی در فضای باز نیز تکرار کنیم.

آشپزخانه‌ی صحرایی از جمله راهکارهای محبوب خانواده‌های عضو رومونتی است که می‌خواهند کودکشان از بازی در فضای آزاد نهایت لذت و استفاده را ببرد.

آشپرخانه‌های صحرایی برای بازی به روش مونته سوری در فضای آزاد؛

Montessori Mud Kitchen

پالت و جعبه، لگن‌های پلاستیکی، کاسه‌ها و پارچ‌ها ابزارهایی هستند که از آن‌ها می‌توان در آشپزخانه‌ی صحرایی برای ریختن آب و مخلوط کردن، برگ، سنگ و خاک استفاده کرد.

با قاشق برداشتن و ریختن به تقویت مهارت‌های ذهنی و حرکتی کودک کمک می‌کند. برای انجام این فعالیت‌ می‌توان از قاشق، بیلچه، پارچ و لگن استفاده کرد. وقتی بچه‌ها با عناصر مختلفی مانند آب، خاک یا چوب کار می‌کنند درک بهتری از وزن متفاوت پدیده‌های گوناگون بدست می‌آورند.

بازی کردن در آشپزخانه‌ی صحرایی برای کودک به فعالیت در یک آزمایشگاه شبیه است، پس می‌توانید وسایل دیگری مثل حباب‌ساز اسباب‌بازی یا حیوان پلاستیکی را نیز به بازی خود برای شست‌وشو اضافه کنید. یادتان باشد بچه‌ها دوست دارند تا آنجا که می‌توانند تمام کارها را خودشان انجام دهند، پس اگر بعضی کارها مثل پر کردن لگن از آب را خودتان انجام می‌دهید برای جابه‌جا کردن آن حتما از فرزندتان هم کمک بخواهید. خیالتان راحت، بچه‌ها از جابه‌جا کردن یک لگن سنگین پر از آب اصلا خسته نخواهند شد!

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *