برای دریافت اخبار هفتگی عضو شوید

مهیا کردن محل بازی کودک در میانه‌ی دورکاری از خانه

متنی که می‌خوانید تجربه‌ی یکی از مادران رومونتی است که نشان می‌دهد چطور در روزگار قرنطینه، دورکاری را در کنار کودک‌داری به روش مونته سوری به پیش می‌برد.

تصویر بالا را چند روز پیش گرفتم، آن هم زمانی که سعی می‌کردم همانطور که تماس‌های کاری را پاسخ می‌دهم از نوزاد 4 ماهه‌ام هم مراقبت کنم. در این روزها این اتاق نشیمن در خانه‌ی 5 نفره‌ی ما به دفتر کار من و محل بازی فرزند خردسالم تبدیل شده است. این روزها به صورت دورکاری با روش مونته سوری به 27 کودک 9 تا 12 ساله درس می‌دهم. شوهرم نیز کارش را به صورت دورکاری از اتاق خواب پی می‌گیرد.

وقتی مجبور باشید تا هر روز 50 تا 60 تماس تلفنی بگیرید و در حین این تماس‌ها با کودک خردسال خود بازی کنید، به هم‌ریختگی مشاهده شده در این تصویر طبیعی است.

البته من تلاش می‌کنم تا آخر هفته‌ها که فرصتی دست می‌دهد، خانه را کمی منظم و مرتب می‌کنم. اما تا چند روز می‌گذرد باز اوضاع به روال قبل باز می‌گردد. من سعی می‌کنم ذهنم را با این بی‌نظمی درگیر نکنم و تا آنجا که می‌توانم برای دانش‌آموزانم در جلسات مجازی مثل یک معلم دلسوز وقت بگذارم. اگر هم در بین تدریس فراغتی دست دهد از آن زمان برای وقت گذراندن با فرزند نوزادم استفاده می‌کنم که در آینه خودش را تماشا می‌کند، می‌خندد و کیف می‌کند. اگر باز وقتی داشته باشم، برای قدم زدن در حیاط خانه با فرزندانم بیرون می‌روم تا کمی هوا به مغزم برسد.

من به خوبی می‌دانم که نظم در رشد ذهنی فرزندم نقش مهمی دارد. برای همین تمام تلاشم را به کار می‌بندم تا فضای بازی فرزندم مرتب و منظم باشد. جمع و جور بودن محل بازی فرزندم خیلی به من کمک می‌کند تا به راحتی و خیلی سریع محل بازی را مرتب کنم.

چرخی سریع در محل بازی خانه‌ی ما؛

  • همسرم آینه‌ای را به دیوار تکیه داده و فرزندم واقعا از تماشای خود وقتی دمرو دراز کشیده، در آینه لذت می‌برد.
  • در زیر داربست فعالیت‌ها بالشتی قرار دادیم تا کودک به راحتی فعالیت‌های طاق‌باز یا دمرو را انجام دهد.
  • در نزدیکی زیرانداز، سبدی گذاشته‌ایم که اسباب‌بازی‌های مرحله اول و دوم، تعدادی کتاب و چند اسباب‌بازی متفرقه داخل آن هستند، دم دست بودن این سبد به من کمک می‌کند تا راحت‌تر از اسباب‌بازی‌ها به صورت گردشی استفاده کنم.
  • همیشه دستمال مرطوب هم در دسترس دارم تا در مواقع لزوم برای تمیزکاری از آن‌ها استفاده کنم.
  • در کنار اسباب‌بازی‌های مونتی کیدز، پشتی هم که در این محل گذاشته‌ام خیلی به کارم می‌آید چون راحت می‌توانم کنار فرزندم بنشینم و به کارم برسم.

در این شرایط خاص تا حد ممکن سعی می‌کنم انتظاراتم را پایین بیاورم و از این خوشحال باشم که حداقل می‌توانم فضای بازی فرزندم را مرتب نگه دارم. دقیقا همانطور که فرزندم بی‌توجه به اخبار تلخ همه‌گیری کرونا به بازی با اسباب‌بازی‌هایش مشغول است، محل بازی او نیز فضای مرتبی است که اثری از شلوغی سایر بخش‌های خانه در آن دیده نمی‌شود!

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *