برای دریافت اخبار هفتگی عضو شوید

بهترین اسباب‌بازی‌های مونته سوری برای استفاده‌ی نوزادان

اسباب‌بازی‌های مناسب سن کودکان تأثیر قابل توجهی در رشد آن‌ها دارند. اسباب‌بازی‌هایی که با دقت برای این منظور طراحی شده‌اند، مهارت دیداری نوزاد را تقویت می‌کنند، به تکامل اندام‌های حرکتی کمک می‌کنند و آرامش داشتن در عین متمرکز بودن را به شیوه‌ای مثبت و سازنده تشویق می‌کنند. نوزادان را از همان هفته‌های اول تولد می‌توان با اسباب‌بازی‌های مونته سوری آشنا کرد و ابزارهای بسته‌ی آموزشی رومونتی در مرحله‌ی اول این برنامه دقیقا برای همین منظور طراحی شده‌اند.

Montessori Infant Mobile
بسته آموزشی رومونتی در مرحله‌ی اول، اسباب‌بازی‌های متحرک و داربست فعالیت‌هایی را شامل می‌شود که در تصویر می‌بینید، در کنار این موارد ابزارهای دیگری نیز به همراه این اسباب‌بازی‌ها در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرد.

بهترین اسباب‌بازی‌های مونته سوری برای نوزادان، در رشد و تکامل کودک چه نقشی دارند؟

مهارت بینایی اولین مهارتی است که با این اسباب‌بازی‌ها تکامل پیدا می‌کند، نوزاد تازه متولد شده شما برای اولین بار پس از تولد، چشم‌های خود را باز می‌کند و جهان اطرافش را می‌بیند. لحظه‌ای باورنکردنی هم برای خانواده و هم برای نوزاد! نور، تاریکی، شکل‌ها و حرکت همه بخشی از این تجربه هستند.

در این مرحله، نوزاد باید یاد بگیرد تا روی آنچه که به آن نگاه می‌کند، تمرکز داشته باشد و با چشمان خود رد اشیا را بگیرد و دنبال کند. تا 12 ماهگی نوزادان قادر خواهند بود تا اشیا را در فاصله‌ی دور یا نزدیک به خوبی ببینند و حتی حرکات سریع را نیز با چشمانشان دنبال کنند.

خب، برای کمک به این مهارت چه کاری می‌توانید برای کودک خود انجام دهید؟ اسباب‌بازی‌های متحرک مونته سوری برای این مقطع سنی عالی هستند. موناری اولین اسباب‌بازی متحرک در برنامه‌ی رومونتی است که می‌توان بلافاصله پس از تولد از آن استفاده کرد، رنگ سیاه و سفید این اسباب‌بازی باعث می‌شود تا نوزاد علاقه‌مند به رنگ‌های مخالف به خوبی به آن جذب شود. اسباب‌بازی‌های متحرک رومونتی در هفته‌های آتی در اندازه و رنگ، تکامل پیدا می‌کنند تا نوزاد این فرصت را پیدا کند تا تمام جنبه‌های مهارت بینایی‌اش را توسعه دهد. به محض اینکه نوزاد توانایی تشخیص رنگ را بدست بیاورد، اسباب‌بازی‌های متحرک رومونتی رنگ‌های اصلی را به نوزاد معرفی می‌کند و در مرحله‌ی بعد او را با طیف‌های رنگی آشنا می‌کند.

طراحی داربست فعالیت‌های رومونتی برای استفاده‌ی نوزاد به گونه‌ای است که نوزاد هنگام بازی بدون مشکل بتواند به اسباب‌بازی‌های آویزان شده از آن با دست یا پا ضربه بزند، این اسباب‌بازی‌های متحرک تأثیر قابل توجهی بر تکامل قدرت بینایی فرزند شما از سنین بسیار پایین دارد.

اسباب‌بازی‌های مخصوص نوزاد مونته سوری چطور مهارت‌های حرکتی را تقویت می‌کنند؟

نوزاد تازه متولد شده، به صورت غیر ارادی از دستش استفاده می‌کند و هر چه را در دستانش قرار دهید، با تمام قوا نگه می‌دارد، نوزاد هیچ کنترلی بر روی این حرکت ندارد و این کار به صورت کاملا غیر ارادی اتفاق می‌افتد. از طرف دیگر، رفتارهای دست نوزاد در این مرحله فاقد هر گونه دقت یا ظرافت است، به همین دلیل هر چه که در دست نوزاد قرار دهید را با استفاده از تمام دستش و به صورت یکسان نگه می‌دارد. یک سالی که از تولد نوزاد بگذرد، او به تدریج این رفتار غیر ارادی را کنار می‌گذارد و یاد می‌گیرد تا چطور از دست‌هایش استفاده کند.

جغجغه‌های مونته سوری بهترین اسباب‌بازی‌ها برای تقویت مهارت‌های حرکتی فرزندتان در این زمینه هستند، این جغجغه‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا از حرکت‌های غیر ارادی نوزاد برای تقویت مهارت گرفتن استفاده کنند، اولین جغجغه‌ها اندازه و شکل متفاوتی با هم دارند تا وقتی نوزاد آن‌ها را در دستش می‌گیرد، بتواند تفاوت را به خوبی احساس کند. همین طور که نوزاد حرکات غیر ارادی را کنار می‌گذارد و بیشتر اختیار حرکاتش را به دست می‌گیرد، می‌توانید بازی با جغجغه‌های دشوارتر را شروع کنید.

این جغجغه‌ها وقتی کودک با آن‌ها بازی کند، به شکل‌های مختلفی حرکت خواهند کرد، طراحی بعضی از آن‌ها به گونه‌ای است که برای استفاده از آن‌ها لازم است تا از هر دو دست استفاده شود تا کودک بتواند جابه‌جا کردن وسیله‌ها در بین دو دستش را تمرین کند. تمام این اسباب‌بازی‌ها به نوزاد کمک می‌کنند تا همان‌طور که مهارت‌های ذهنی و حرکتی‌اش را تقویت می‌کند در استفاده از دستانش نیز ماهرتر شود.

Montessori infant rattles

 این 9 جغجغه‌ی منحصربفرد با بسته‌ی رومونتی در مرحله‌ی دوم در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرد.

چطور اسباب‌بازی‌های مخصوص نوزاد مونته سوری به تقویت مهارت‌های حرکتی در تمام اندام‌ها کمک می‌کنند؟

در همان سال اول، نوزاد شما از دراز کشیدن روی زمین به سینه‌خیز رفتن، ایستادن و در نهایت راه رفتن می‌رسد، کدام اسباب‌بازی‌ها برای تقویت این مهارت‌ها مناسب‌ترند؟ مونته‌ سوری توپ‌هایی خاص را در کنار ابزارهای قل خوردنی دیگری طراحی کرده است تا شوق فرزندتان برای حرکت کردن، بیشتر و بیشتر شود. سبدی پر از توپ‌های مختلف در اندازه و شکل‌های گوناگون وجود دارند تا یکی‌یکی در برابر فرزندتان قرار دهید و او را به جنب‌وجوش دعوت کنید. این توپ‌ها را با هم جابه‌جا کنید تا هم تجربه‌ی دیداری و حسی متفاوتی برای فرزندتان رقم بزنید و هم او را به تحرک بیشتر فرا بخوانید. این توپ‌ها آنقدر آرام قل می‌خورند که فرزندتان از دور بودنشان نا‌امید نشود و همیشه بخت رسیدن به توپ مورد علاقه‌اش را هنگام تمرین مهارت‎های حرکتی‌اش داشته باشد.

شما همچنین می‌توانید از طبل چرخان هم برای این منظور استفاده کنید، یک اسباب‌بازی استوانه‌ای با توپ‌های چوبی که به آرامی قل می‌خورد و دور می‌شود و نوزاد را به تحرک وا می‌دارد. بازی با این اسباب‌بازی‌ها مهارت‌های حرکتی فرزندتان را در سال آغازین تولد در تمام اندام‌هایش تقویت می‌کند.

Baby with rolling drum

در تصویر طبل چرخان را در جلو و سبد توپ‌ها را هم در پس‌زمینه‌ می‌بینید، طبل گردان بر روی قفسه‌ی کودک است، در کنار این ابزارها، 3 اسباب‌بازی دیگر نیز برای کودکان 7 تا 10 ماهه در نظر گرفته شده است که همراه بسته رومونتی در مرحله‌ی سوم در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرد.

اسباب‌بازی‌های مخصوص نوزاد مونته سوری چطور هماهنگی میان چشم و دست‌ها را بالا می‌برد؟

این مهارت به دو توانایی دیدن و انجام دادن مربوط می‌شود، مونته سوری اسباب‌بازی‌های متنوعی دارد که برای تقویت این مهارت در سال اول تولد کودک، پیشنهاد می‌شوند. در برنامه رومونتی، تقویت این مهارت با آخرین اسباب‌بازی از مجموعه‌ی متحرک‌ها شروع می‌شود، اسباب‌بازی که به نوزاد امکان می‌دهد تا با چشم‌ها ببیند و با دست یا پاها ضربه بزند. بعد از این مرحله شما می‌توانید سراغ حلقه گرفتنی بروید، حلقه‌ای که از یک نوار کشی آویزان می‌شود و نوزادان می‌توانند آن را با دستشان بگیرند. وقتی نوزاد از حلقه خسته شود، می‌توان آن را با جغجغه‌های متنوعی که در اختیار دارید، جایگزین کنید تا کودک به تلاشش برای گرفتن و تقویت مهارت هماهنگی میان چشم‌ها و دست‌ها ادامه دهد. وقتی فرزندتان کاملا در این مرحله ماهر شد و توانست بر روی زمین بنشیند، می‎توانید سراغ آن دسته از اسباب‌بازی‌هایی بروید که برای تقویت این مهارت، کودک را به تلاش بیشتری فرا می‌خوانند. اولین اسباب‌بازی در این دسته، اسباب‌بازی جاگذاری اشیا است، فعالیتی برای جاگذاری توپ داخل فنجان، بعد از آن نوبت به فعالیت پایداری شیء می‌رسد، توپی که داخل یک حفره می‌افتد و بعد از آن هم اسباب‌بازی‌های مختلف دیگری که در اندازه و شکل متفاوت هستند و بنابراین جا انداختنشان هم با یکدیگر فرق می‌کند. ارائه‌ی این اسباب‌بازی‌ها به نوزاد در سال اول تولد، به او برای تقویت مهارت هماهنگی میان چشم‌ها و دست‌ها کمک خواهد کرد.

 این جعبه گیره‌ها به همراه تمامی اسباب‌بازی‌هایی که روی قفسه هستند که شامل 6 اسباب‌بازی مونته سوری مختلف هستند، همگی در قالب بسته آموزشی مرحله‌ی 4 رومونتی در اختیار کودکان 11 تا 13 ماهه قرار می‌گیرند.

فرزند شما در سال اول، خیلی مطالب را یاد می‌گیرد، اسباب‌بازی‌های رومونتی به شما کمک می‌کند تا زمینه‎ی موفقیت فرزندتان را در خلال این تغییرات سریع فراهم کنید. اسباب‌بازی‌های مخصوص نوزاد مونته سوری از رشد مهارت‌های فرزند شما در تمام این زمینه‌ها حمایت می‌کنند.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *